Warto odwiedzić

,,Świat jest księgą,
a człowiek który nie podróżuje,
czyta tylko jedną stronę.''
                                                     św. AugustynZapraszamy do wędrówki szlakiem miejsc niezwykłych, malowniczych, urokowi których trudno się oprzeć.                Miejsca podróży mają szczególny klimat,urok i magię, kryją wiele ciekawostek i niespodzianek. 
Szczęśliwej drogi i niezapomnianych wrażeń !!!VLKOLINEC - Słowacja

Żywy, bo zamieszkały skansen słowackiej architektury ludowej.                                                                                                                         Wieś w 1993r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wioska na stromym stoku, pod  szczytem Sidorovo (1099 m) należy do najbardziej urokliwych zakątków Liptova, (blisko granicy polskiej).
We wsi zachowało się  typowe dla górskich obszarów Słowacji budownictwo wiejskie.     Grupa 45 zabudowań tworzy rezerwat architektury . Drewniane domy stoją wzdłuż drogi prowadzącej przez wioskę. Pomalowane na różne kolory i starannie utrzymane, zamieszkane domostwa są po prostu wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.                Niewielkie ogródki pełne kwiatów,ozdoby wystawione w oknach i kwitnące pelargonie.W „centrum” stoi niewielki kościółek                                 i drewniana dzwonnica z 1770r.                                     Jest  zamknięta studnia z 1860r. o głębokości trzynastu metrów, która była kiedyś jedynym źródłem wody pitnej.    W pobliżu niej płynie niewielki strumyk, którego wody przelewają się przez drewniane mini tamy.
Na początku miejscowości w jednym z rolniczych domów znajduje się małe muzeum.


 Jego wnętrza urządzone są dokładnie tak, jak w typowym skansenie.

 Warto przysiąść i  poczuć się jak mieszkaniec tego urokliwego zakątka.                                   Tutaj nikt się nie spieszy .                                                                                   Vlkolinec  wygląda tak, jakby czas się tu zatrzymał...