Stroje regionalne

 
Polski Len – polska tkanina
Len jest nierozerwalnie związany z Polską. Swoją ogromną popularność zyskał w XIX wieku. W naszym kraju powstało wówczas wiele fabryk, a przemysł lniany rozkwitał. Również przez większość XX wieku było podobnie. W czasach PRL-u praktycznie w każdym domu można było znaleźć lniane ścierki czy obrusy. Po lekkim spadku zainteresowania tą tkaniną w latach 90 ubiegłego wieku obecnie len znów wraca do łask Polaków, a także cieszy się coraz większą popularnością wśród ludzi na całym świecie.
Trwałość
Naukowcy udowodnili, że lniane włókna są odporne na tarcie i rozciąganie. Dlatego odzież wykonana z tkanin lnianych po każdym praniu wygląda znakomicie.
Wygoda
Wiele osób przekonało się na własnej skórze, że tkaniny lniane doskonale się nosi. Materiały te oddychają, gwarantując komfort o każdej porze roku.
Zdrowie
Badania przeprowadzone przez Instytut Włókien Naturalnych w Poznaniu dowiodły, że w pościeli lnianej osiągamy znacznie głębszy sen, dzięki czemu lepiej się regenerujemy i wypoczywamy.  Wyroby Świata Lnu są więc przyjazne dla zdrowia i skóry: antybakteryjne oraz antyalergiczne.


 REGION ŚWIĘTOKRZYSKI


JAGODNE

Kobieta z Jagodnego
Stroje odświętneStroje kobiece
Strój męski do pracy w polu
NASZE OKOLICE

Strój odświętny kobiety z Mirca

Strój kobiety z okolic MircaStrój kobiecy radomski
Strój kobiety z pow. radomskiego

        Strój  męski radomski

Strój pary świętokrzyski


Strój kielecko - włoszczowski
Stroje opoczyńskie
Stroje codzienne
Korale                                    POLSKA
Strój kaszubski
Strój kurpiowski

Strój łowicki
Strój sieradzki
Strój kujawskiStrój biskupiański
Strój podlaski
Strój biłgorajski


Strój krzczonowski
Strój Krakowiaków Zachodnich
Strój Krakowiaków WschodnichStrój żywiecki
Strój bytomski
Strój cieszyńskiStrój podhalański


EUROPAUKRAINA


Tradycyjne wesele ukraińskie.
Tradycyjne weselne obrządki u Ukraińców współistniały i współistnieją z religijnym ślubem cerkiewnym. W związku z religijnym charakterem ślubu cerkiewnego uzależniony on jest od kalendarza cerkiewnego. Sezon weselny zaczyna się po Wielkim Poście (po Wielkanocy) i kończy się jesienią przed Postem Bożonarodzeniowym.
Najważniejsze ukraińskie obrządki weselne to :
swatanie
zaręczyny
ozdabianie "gilcya" (drzewka weselnego)
wypiekanie "korowaju" (chleba weselnego)
Dla swatania charakterystyczne były: tradycyjna rozmowa „starostów”  (przedstawiciele narzeczonego) z rodzicami narzeczonej, wymiana chlebem, przewiązywanie narzeczonego do wzięcia chustą, a starosty — ręcznikami na znak zgody, zawarcia ślubu.  
Zgoda owa potwierdzona musiała być w obecności wszystkich krewnych państwa młodych.
Poetyckim obyczajem ukraińskiego wesela było"gilce" — ozdabianie drzewka weselnego (kwiatami, taśmami, kłoskami)  które symbolizowało piękno, młodość, a także pożegnanie narzeczonej z panieństwem. Po ozdabianiu gilca  pieczono „korowaj” — obrzędowy chleb.
Bezpośrednio w weselu, oprócz krewnych młodego i młodej, uczestniczyli ich przyjaciele (druhny, druhenki oraz świadkowie). Oni razem z muzykami składali poślubny poczet.

Tradycyjny ukraiński  ślub
Nad głowami Młodych królewskie korony symbol Królestwa Niebieskiego
Tradycyjne stroje weselne

Ruśnik ślubny w ludowe desenie Ługańska ( wschód Ukrainy) symbolizuje zgodę, pojednanie.
Dotychczas urządza się wesela w tradycyjnych strojach ludowych,  pięknie zdobionych narodowymi ukraińskimi  haftami. Na wesele ubierało się w nowe rzeczy, które można było nosić później.BIAŁORUŚ

LITWA


 SŁOWACJA

Stroje dziecięce
Strój dziewczęcy

Strój męski


Strój paradny kobiety starszej


 BUŁGARIA BELGIA
HOLANDIA


HISZPANIA